субота, 15 лютого 2020 р.

Проєктна діяльність КЗ СЗШ №19


4 засідання  Бібліотекознавчого лекторію

 «Культ здоров’я   в  традиціях українського народу»




   В рамках міського інформаційно-дослідницького проекту в нашій школі працює бібліотекознавчий лекторій «Бібліотечна валеологія».
    Нині суспільство потребує духовної, творчої, активної, та найголовніше – фізично, психічно та соціально здорової особистості. Тож, я вважаю, що на сьогоднішній день наша шкільна бібліотека має ще один важливий напрямок у своїй діяльності – це формування здорового способу життя молоді. Адже здорове молоде покоління є запорукою здорового суспільства нашої країни. Освітня робота в цьому напрямку набуває особливої актуальності.
     Метою інформаційно-дослідницького проекту є  формування в учнів свідомого ставлення до свого життя та здоров'я, оволодіння ними основами здорового способу життя, життєвими навичками безпечної для життя і здоров’я  поведінки.
    Реалізуючи здоров’язберігаючий напрямок діяльності ми визначили головні завдання у роботі шкільної бібліотеки:
v   розширення інформаційного сервісу цього напрямку;
v   формування й розвиток фізично, психічно, соціально та морально здорової особистості зі стійкими переконаннями та системою знань про здоров’я і здоровий спосіб життя інноваційними бібліотечно-бібліографічними засобами;
v    залучення до співпраці  психологічної, педагогічної, медичної служб,  працівників правоохоронних органів та батьків;
v   створення умов для дослідницько-експерементальної та науково-пошукової роботи з питань моделювання й апробації здоровязберігаючих технологій;
v   визначення власних духовних цінностей та орієнтацій на здоровий спосіб життя;
v   формування усвідомлення значення раціонального харчування в системі здорового способу життя;
v   виховання бібліотечними засобами відповідального ставлення до власного здоров’я  і  здоров’я  оточуючих.
    Бібліотека нашої школи стала центром поширення ідеології здорового способу життя, обравши в своїй діяльності інформаційно-комунікаційну підтримку формування у користувачів здорового способу життя.
     Формування свідомого ставлення до власного здоров'я потребує обов'язкового поєднання інформаційного й мотиваційного компонентів із практичною діяльністю учнів, що сприяє оволодінню дітьми необхідними здоров'язберігаючими  вміннями і навичками.
  Доцільність процесу формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя залежить від відповідної спрямованості як навчального, виховного так і забезпечення інформаційного процесу, форм і методів його організації серед яких пріоритетна роль у діяльності бібліотекаря належить активним методам, що ґрунтуються на демократичному стилі взаємодії і сприяють формуванню критичного мислення, ініціативи і творчості. До них належать масові, групові та індивідуальні форми. Кожний вид діяльності відповідає визначеним і чітко окресленим завданням, акцентується увага на вік, стать, індивідуальні особливості читачів.
   До послуг користувачів електронні носії інформації; списки рекомендованої літератури для учителів «Здоров’язберігаючі технології у загальноосвітньому просторі» та учнів «Здорово бути  здоровим!», інформація на сайті школи для тих, хто прагне бути здоровим; тематичні теки: «Безпека життєдіяльності», «Рецепти міцного здоров’я», «Лікарські рослини», «Валеологія» та інші. Проводиться моніторингова діяльність (тестування, анкетування, опитування): «Вплив звичок на здоров’я», «Як ти звик читати?», «Вирішення конфлікту», «Безпечний Інтернет», «Правила безпечної поведінки», тощо. Значний вплив на формування здорового способу життя мають: прес-діалоги (огляди та обговорення статей періодичних видань). Під час обговорень пропоную вирішити проблемні ситуації, залучаю учнів до об’єктивного оцінювання героїв та подій, розвиваю вміння критично мислити і приймати адекватні рішення.
   Цікавою та результативною формою роботи є хвилинки цікавих повідомлень та інформаційні години: «Шкідливі звички», «Звуки і наше здоров’я», «Небезпека побутової хімії», «Екологічні катастрофи» та ін.
   Пропагуючи здоровий спосіб життя проводжу у співпраці з класними керівниками та активом бібліотеки  масові заходи.
   Одним із важливих компонентів формування здорового способу життя є відпочинок. А де можна найкраще відпочити, та ще й з цікавою книгою у руках, поспілкуватися з однолітками, провести гарно час? Звичайно  - у бібліотеці! Тому, я намагаюся організувати відпочинок  так, щоб кожен знайшов собі цікаве і змістовне заняття у бібліотеці.
  Урізноманітнюю процес формування здорового способу життя школярів електронними версіями презентацій, показом відеопродукції, мультиплікаційних фільмів, адже використання мультимедійного обладнання дає змогу більш яскраво та наочно ознайомити дітей з певною інформацією.
   З метою мотивації користувачів бібліотеки до формування навиків ведення здорового способу життя впроваджую у свою діяльність  також нетрадиційні форми збереження та поліпшення здоров’я. Це - музикотерапія, сміхотерапія, казкотерапія.
   Практичне значення одержаних результатів проектного дослідження полягає в тому, що його теоретичні узагальнення та висновки створюють надійну теоретичну базу для успішного практичного функціонування шкільної бібліотеки як соціально-комунікаційного центру формування здорового способу життя на засадах обміну інформацією та організації спілкування як у самій бібліотеці, так і через її системні комунікаційні зв’язки  із  зовнішнім середовищем.

Висновки

     Отже, на мою думку, діяльність шкільної бібліотеки щодо збереження та зміцнення здоров’я учнів лише тоді може вважатися повноцінною і ефективною, якщо повною мірою професійно та ефективно у єдиній системі реалізуються здоров’язберігаючі та здоров’яформуючі технології.
       Діяльність нашої бібліотеки базується на співпраці з педагогічним колективом та постійному пошуку нових активних форм роботи, які допомагають викликати в учнів потребу вести здоровий спосіб життя використовуючи інформацію, книгу, читання та практику впровадження здобутої  інформації  як  головних  аспектів  здоров’язбереження.
   Здоров’я школярів – це політика, у якій втілюється наше майбутнє. І завдання навчального закладу полягає у тому, щоб допомогти кожній дитині розвинути  здібності,  зберегти  та  зміцнити  власне  здоров’я.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Патріотичний екскурс до Дня Гідності та Свободи

"Вони хотіли поховати нас, але не знали, що ми насіння" 21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Це державне...